Spełnienie marzenia drugiego człowieka lub pomoc w jego realizacji jest największym szczęściem…

…od tych słów zaczyna się nasz projekt na wspieram.to.

Jak się okazuje już to potrafi wywołać zamieszanie.

Jest wiele osób, które nawet nie sprawdzają celu naszej wyprawy. I nie mamy tutaj na myśli celu w sensie geograficznym, lecz ideę jaka nam przyświeca.

Coraz częściej z różnych stron pojawiają się sformułowania „O…zbierają sobie na wycieczkę…”, „A kto mi da?”.

Zacznijmy od tego drugiego.

– A kto mi da?

Pytamy, na jaki cel zbierasz i co uczyniłeś/aś by tę kasę dostać?

– Nie mam celu ale nikt mi nie daje.

No właśnie… My nie zbieramy na własne potrzeby, żeby kupić sobie jakąś stylową bluzeczkę albo nowy gadżet, który sprawi, że będziemy lepiej się prezentowały w tłumie.

„Zbierają na wycieczkę”

Otóż, drodzy hejterzy, na wycieczkę miałyśmy pojechać w tym roku. Mało tego, jak wiecie są firmy, którym wystarczy zapłacić i nie trzeba się martwić o sprzęt wyprawowy, noclegi, planowanie trasy itd. Czyli bez wcześniejszego stresowania się i ciągłej pracy zabierasz swój rower (często nawet i to nie jest potrzebne, bo takie firmy w swoich ofertach mają również pakiet „all inclusive”) i śmigasz. Ale nie! U nas pojawił się plan by połączyć jazdę z czymś ważnym.

I tutaj łączą się odpowiedzi, argumenty na zarzuty niektórych osób „śledzących” nasze poczynania.

Nie jedziemy na wycieczkę, tylko organizujemy wyprawę. A to zasadnicza różnica. Robimy to samodzielnie, w oparciu o porady z internetu, znajomych, znajomych znajomych. Od dłuższego czasu nasz tryb życia to – wyprawa – praca – wyprawa – chwila snu.

Jedziemy po to by pokazać później najmłodszym, że… i tu tak naprawdę chcemy pokazać im wiele rzeczy. Otworzyć oczy na świat i otaczających ich ludzi.

 1. Nazwa 1500 km w poszukiwaniu dobra – tutaj będziemy szukały odpowiedzi na pytanie, czy ludzie w obecnych czasach są skłonni do pomocy, czy potrafią być uprzejmi, wrażliwi, życzliwi, chętni do pomocy. Następnie, w szkołach, przekażemy najmłodszym wpływ tych wartości na komfort życia w społeczeństwie.
 2. Dar Szpiku – czyli fundacja pomagająca osobom chorującym na białaczkę. Czy Wam też kiedyś ktoś wmawiał, że pobieranie szpiku wiąże się z wbijaniem igły w kręgosłup, co może doprowadzić do sparaliżowania? No właśnie… chcemy te bajki troszeczkę wyprostować i może, te najmłodsze osoby, którym wyjaśnimy dokładnie na czym polega „bycie dawcą”, będą chciały w przyszłości podarować komuś cząstkę siebie jednocześnie ratując życie.
 3. Wspieram.to. – czyli projekt, który ma nam pomóc w realizacji wyprawy. Jeśli myślicie, że fundusze, o które się staramy to całkowity koszt naszej wyprawy, jesteście w błędzie.
  • Crowdfunding to ciekawe zjawisko w internecie, pozwalające na pozyskiwanie środków na realizację ciekawych projektów za pośrednictwem wpłat od internautów, którzy w zamian nabywają produkt lub dostają gratyfikację w innej postaci.
  • Wbrew pozorom akcja ta w zamyśle miała być też lekcją dla najmłodszych. Jest to sposób by udowodnić, że nie jesteśmy skazani na porażkę ze względu na naszą sytuację majątkową. Podstawą przy dążeniu do celu jest umiejętność wychodzenia poza schematy. Nie sztuką jest pójść do kogoś i powiedzieć „Daj”. Przygotowanie samego filmiku, nam – amatorkom, zajęło wieki. Animacja poklatkowa była nie tylko dla nas ogromnym wyzwaniem, ale także dla małego, pomarańczowego aparatu, który trzeba dociskać. Nie wiemy ile zdjęć zostało wykonanych, ale wiemy ile błędów i przeszkód stanęło nam na drodze. Wiatr, zmiana oświetlenia, poruszenie kartki – to tylko niektóre z nich. Często pracę musiałyśmy zaczynać od nowa.
 4. Sponsorzy, partnerzy, patroni.
 • Patron honorowy – Kasia Skowrońska-Dolata – zobowiązuje i to bardzo. Tutaj nie ma mowy o wygłupach.
 • Martombike – panowie w nas uwierzyli i popierają nasz pomysł, ideę wyjazdu.
 • Rowertour – napiszemy dla nich o naszej przygodzie, myślimy, że ładunek dobra, który chcemy przekazać innym sprawił, że zainteresowali się naszą osobą.
 • Aniger – usłyszałyśmy „bardzo dobry pomysł”.
 • Dar Szpiku – nie tylko Pani Prezes, ale też osoby z Drużyny Szpiku są z nami, wspierają nasz pomysł, są osobami z ogromnymi pokładami dobrej energii. Chcą i zmieniają świat na lepsze.
 • Szkoły – miejsce, w którym kształtuje się nasz światopogląd, a my im w tym pomożemy.

Na sam koniec w ramach małego wyjaśnienia. Jako, że portal Wspieram.to jest narzędziem ogólnodostępnym, KAŻDY – bez wyjątku – MA PRAWO z niego skorzystać. Natomiast NIE WSZYSCY MUSZĄ brać udział w wspieraniu projektów. Nie chcesz – nie pomagaj, ale przy okazji hejty zachowaj dla siebie. Sobie oszczędzisz energii (bo przecież siedzenie na kanapie i użalanie się nad sobą jest zajęciem bardzo wymagającym) a nam nerwów. I wszyscy będą zadowoleni.

Nie traktujcie tego wpisu jak jakiegoś ataku w Waszą stronę. Każdy ma prawo mieć swoje zdanie, nie każdemu musi się podobać to w jaki sposób staramy się realizować swoje marzenia ale wypadałoby aby każdy uszanował naszą decyzję.

A najlepszym przykładem na to, że warto było się „trochę” namęczyć przy przygotowaniu projektu, niech będzie ten obrazek:

wspieramto

Tak. Tyle już mamy po 2 tygodniach zbiórki. Jednak nie wszyscy w nas zwątpili. Mało tego. Z różnych stron słyszymy słowa wsparcia i chęć pomocy. Zanim jeszcze wyruszyłyśmy, doświadczamy dobra, które chciałyśmy znaleźć w trasie. I to jest naprawdę piękne.

Dlatego nie oceniajcie nas z góry. Poświęćcie 5 minut i przeczytajcie najpierw o naszej wyprawie. Jeśli chcecie pomóc to wiecie jak, jeśli nie – unikajcie negatywnych komentarzy. Przecież nie o to tak naprawdę w życiu chodzi. Wy będziecie zdrowsi, a my nabierzemy pewności siebie. Pamiętajcie, że jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości, propozycje zawsze możecie do nas napisać. Jesteśmy do Waszej dyspozycji.

-Szprychy w trasie-

PS Dzięki wielkie tym osobom, które cały czas są z nami. I przypominamy, że w grudniu możecie pomagać razem z nami biorąc udział w Biegu Mikołajowym

My już jesteśmy zapisane. Z kim widzimy się na starcie?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s